вторник, 31 юли 2007 г.

Натура 2000 & Google map

Една практична идея за граждански контрол.

На сайта Натура 2000 България има сравнително добър картен материал.

Търсенето на дадена, интересуваща ни защитена зона може да става и по т.н. географското разположение на зоната върху картата на България.



Достатъчно е в сайта на Натура 2000 България да кликнете върху името на зоната. Примерно, за зоната "Побитите камъни" край Варна се получава това:



Проблемът е че по-детайлната информация в сайта е само в табличен вид.
Тогава на помощ извикваме Google map и след съответното позициониране и мащабиране намираме примерно следната сателитна снимка от зоната "Побитите камъни".



Полезното тук е че тия сателитни снимки са сравнително стари. От преди няколко години. Т.е. на тях няма от новите стоежи. Обаче природните обекти са там.

Та, какво бихте направили ако разхождайки се край някой природен обект забележите някакъв строителен обект, но все пак се колебаете дали строителния обект е в забранената зана?

Ето един сравнително лесен алгоритъм:
  • Заснемате или запомняте някой забележим от сателит природен обект наоколо. Минимум с размерите на лека кола.
  • Намирате го на сателитните снимки от Google map и по природния обект определяте евентуалното място на строителния обект.
  • Чрез сравняване на определеното място с картите и таблиците от сайта Натура 2000 България разбирате дали строителния обект е или не е в забранена зона.
  • Ако е в забранена зона публикувате или давате на някой да публикува.

Успех ;)

Животът ни е такъв, какъвто си го направим!

понеделник, 30 юли 2007 г.

Ясен Ненков

Ясен Ненков е виден член на ВМРО-Варна от 10 години. Роден е през 1969 г., зодия Стрелец. Завършва механотехникума във Варна, а после и художествения факултет във Велико Търново. Рисува от малък. Той е човекът-паяк, изрисувал жилищните блоков на Каварна с образи на рок звезди. Редовен участник в биеналето на графиката. Освен с рисуването Ясен е прочут и като ръководител на групата за исторически възстановки „Чигот”. 16-те каскадьори се занимават с възстановка на облекло и въоръжение от периода на Второто българско царство (12-15 век),с историческа фехтовка и с изнасяне на средновековни представления. Участват в късометражни филми и скечове, откриват градски чествания.
Почитател е на звездите, които рисува и редовно е на концертите и в Каварна. Прави исторически възстановки, за да напомня за величието на нацията ни. Носи на врата си копие на седмолъчната розета на старите българи от 8 – 9 век, която е изработил сам.


- Как стана така, че кметът на Каварна Цонко Цонев Ви избра да нарисувате големите сгради в столицата на рока? *
- Идеята е негова. Първият портрет, който направих, беше на Рони Джеймс Дио. Кметът остана доволен от образа върху 8-етажния блок. Вижда се още при влизането в града откъм Варна. Така ми се отвори възможност да направя и Иън Гилън. Изображенията са с големина 7х8 метра.

- Нямаше ли възмутени собственици на сградите, върху които рисувате?
- Не, кметът се беше разбрал предварително с хората и никой не е бил против.

- Как се предвижвате с четките на такава височина?
- Има автовишки със специален кош, на който съм качен.

- Кои други певци сте изобразили?
- Към края на миналото лято получих предложение да рисувам Били Айдъл. Всички тези звезди бяха идвали вече в Каварна. Идеята е всеки, който се е изявил да остави своя образ върху стените на града. В момента са готови 6 калкана. На Глен Хюз и на Дейвид Ковърдейл са с размери 6 х 4 метра. Последното, което правих беше Наско от Б.Т.Р. Така ще има и наши звезди. Желанието беше да изрисувам поне един българин. Той е 9 х 10 метра и е на първия блок към Българево. Другите два техни портрета са точно в центъра. Глен Хюз е до читалището, а Дейвид Ковърдейл е на една частна сграда отстрани.


- Колко време вече се занимавате с този проект?
- Всичко това продължава от началото на м.г. до сега. Когато сградата е готова за саниране, ми се обаждат. Надявам се на още поръчки. Г-н Цонев спомена за портрет на Робърт Плант. Скоро започвам с портрета на Кембъла.

- Колко дни Ви отнема една картина?
- Зависи колко е голяма. Повече от две-три седмици понякога. Зависим съм от метеорологичните условия, защото работя на открито. Спирам само когато вали.

- Изпълнителите знаят ли, че образите им са по стените?
- Знаят. Виждали са ги, има официални откривания. За Наско от Б.Т.Р. го гласиха като изненада, но за останалите май искаха разрешението им.

- Как се подготвя стената за съответния портрет?
- Слагат се замаска, изолиращи материали, отгоре има влагопопиваща мрежа. Накрая се прави фина замазка, боядисва се с бяло и се рисува.

-Кога се породи интересът Ви към българската история и автентичните възтановки?
- Още от малък се интересувам. Чета история, събирам материали.

- Защо решихте да реализирате средновековна България от 12 до 15 век заедно с група „Чигот”?
- Това е била най мощната държава в Европа. Съдбите на Европа се решавали в Търново. Отделно това, което правим, има някакъв образователен ефект. Едно е да се прочете в историята, друго е да се види на живо. Трябва да се съхрани самата традиция, да се покаже, че сме били велика държава. Българският дух трябва да се стреми към великото. Според мен България има нужда от ново възраждане и всеки трябва да се стреми към него.

- Какво трябва да е новото възраждане?
- Да се опитаме да осъзнаем стойността си, че не сме по-калпави от другите, а в някои отношения дори ги превъзхождаме по възможности и талант. Да осмислим това, което е било и да въведем ценностите в съвременните условия.

- Как може българинът да се вземе в ръце, вместо да се жалва от съдбата си? Как да възроди традицията?
-Нещата са сложни. Много хора са песимисти и има защо. Българинът трябва да открие своите заложби и да ги развива. Ние наистина сме кадърна нация. Начинът, по който ни третират, подигравателното отношение убива идеята и самото развитие на човек. Всеки, който постигне нещо, с което да стане известен, той го прави за самата държава.

- Масовите протести и недоволство ли са начин да се постигне нещо?
-И това е начин, но той не е провокиран от самите хора, а от различни политически сили, които имат изгода и използват протестиращите като пионки в своите игри. Това е грубо и нагло. Най-голямата реакция на народа и показател за отношението му бяха изборите. В другите държави такива избори биха били невалидни.

- Трябва ли да останем в България, за да я спасим, или да я напуснем, за да оцелеем поединично?
- Ако мислим обществено и отговорно, трябва да останем, но отделният човек мисли първо за себе си. Ако не намери в България това, което търси, нормално е да замина за чужбина с целия риск, който поема.

- Народът ни им ли мисия? Може ли да даде нещо на другите страни?
-Това само нашето развитие и другите страни могат да покажат. Дали сме с някаква мисия, или не, важното е да имаме свои ценности и култура, така че да ни уважават и другите. Културата извисява една нация. Нужно ние меценатство- да се отделят средства за култура, архитектура, изобразително изкуство.

- Вашето виждане за създаването на българската държава?
-Мисля, че официалната версия не е точна. Външна намеса е объркала данните. За съществуването на българи се говори още в индийските епоси. Това въпрос на голямо историческо проучване.

- С право ли са били прогонени богомилите?
- Не.

- Какво послание бихте отправили към сънародниците си от гледна точка на човек, който познава и пресъздава миналото?
- Да преоткрият себе си и да се чувстват достатъчно горди, че са българи.
----------------------------
*Пълното интервю е публикувано във вестник Черно Море

Защо няма плоск данък в Западна Европа?

Имаме новина:

От 2008 г. всички доходи ще се облагат с 10% данък.
Необлагаем минимум няма да има.

И това се въвежда от "левия" министър на икономиката Петър Димитров.



Аргументите ЗА са ясни:

10% ДОД са си по малко от 20%,22% и 24%, а всяко намаляне на данъците си е положително.
Ето примерно и една публикация на Проф. Ричард Епщайн: В защита на плоския данък
Достатъчно много аргументи са дадени от ИПИ в бюлетина за ниски данъци.

Ясно е също че плоският данък ще ощети хората с доходи между 200 и 350 лв., поради което щели да се увеличат заплатите на заетите в бюджетния сектор...

Все пак въпроса който ме вълнува е :

Защо, след като е толкова хубав, плоския данък не е въведен в Западна Европа?

















Географска карта на страните с плосък данък ( все още без България ;) )
Картата е взета от Блогът за икономика


неделя, 29 юли 2007 г.

СВОБОДНИТЕ ХОРА НЕ СА РАВНИ, А РАВНИТЕ ХОРА НЕ СА СВОБОДНИ















Лорънс Рийд
Седем принципа за целесъобразна обществена политика *
Seven Principles of Sound Public Policy
Revised June 2006 Download PDF


СВОБОДНИТЕ ХОРА НЕ СА РАВНИ, А РАВНИТЕ ХОРА НЕ СА СВОБОДНИ.
(Free people are not equal, and equal people are not free.)

Тук става въпрос за икономическо равенство. Равенството пред закона, независимо от раса, пол, здравословно състояние и религия, е една от основополагащите идеи на западната цивилизация, която едва ли някой би оспорил. Свободните хора не са равни. Когато те са свободни да бъдат себе си, да бъдат господари на съдбата си, да полагат усилия за подобряването на своето благосъстояние, резултатът на пазара няма да бъде еднакъв за всички. Всяко човешко същество е уникално. Ние сме надарени по различен начин, имаме различни заложби и таланти. Ние сме различни и по способността си да спестяваме. Равните хора не са свободни. Ако ми покажете някъде място на планетата, където хората да са равни икономически, аз ще ви докажа, че това са най-несвобдните хора. Какво е посланието на този първи принцип? Не се тревожете от различията в доходите, когато хората са самите себе си. Но, ако причините за неравенството са в изкуствено създадени политически бариери, то тогава се избавете от тях. Но не се опитвайте да съберете "неравни" хора и да ги претопите в хомогенна маса. Разоряващите данъчни ставки не правят хората "по-равни", те просто насочват производствата и предприемачите в други посоки, където печалбите биха били по-малки. Спомнете си мисълта на Ейбрахъм Линкълн: "Не можеш да избуташ човек напред, като дърпаш другиго назад".

КОГАТО НЕЩО ТИ ПРИНАДЛЕЖИ, ТИ СЕ ГРИЖИШ ЗА НЕГО; АКО Е НИЧИЕ ИЛИ Е ОБЩО ДОСТОЯНИЕ, ТОГАВА СЪСТОЯНИЕТО МУ СЕ ВЛОШАВА.
(What belongs to you, you tend to take care of; what belongs to no one or everyone tends to fall into disrepair)

Фактически, това прекрасно илюстрира магията на частната собственост. В голяма степен това е и обяснението за провала на социалистическата икономика по света. В бившата Съветска империя правителствата провъзгласиха върховенството на централното планиране и държавната собственост. Искаха да премахнат или поне да сведат до минимум частната собственост, тъй като частникът бил користен и неефективен в производството. "Храната" на земеделеца стана "народна" и народът започна да гладува. Така че, ако искате да съсипете оскъдните ресурси на обществото, то отнемете ги от тези, които са ги създали и ги предоставете на централната власт да ги управлява.

ЦЕЛЕСЪОБРАЗНАТА ПОЛИТИКА ИЗИСКВА ДА СЕ ВЗЕМАТ ПОД ВНИМАНИЕ ДЪЛГОСРОЧНИТЕ ЕФЕКТИ ЗА ВСИЧКИ, А НЕ САМО КРАТКОСРОЧНИТЕ ЕФЕКТИ ЗА НЕКОЛЦИНА.
(Sound policy requires that we consider long-run effects and all people, not simply short-run effects and a few people.)

В крайна сметка, всички сме смъртни. Но подобна философска сентенция би тласнала политиците да разиграват коня си, облагодетелствайки със своята политика неколцина днес, в ущърб на много хора в утрешния ден. Този принцип е призив за далновидно мислене. Ако искаме да сме отговорни възрастни, не можем да се държим като невръстни деца, вторачили се единствено в себе си, тук и сега.

КОГАТО ПООЩРЯВАТЕ, ПОЛУЧАВАТЕ ПОВЕЧЕ, КОГАТО ОБЕЗКУРАЖАВАТЕ - ПОЛУЧАВАТЕ ПО - МАЛКО.
(If you encourage something, you get more of it; if you discourage something, you get less of it)

Поведението ни в голяма степен се определя от поощрението и стимулирането, и от порицанието и потискането. Политиците, които забравят този факт, биха извършили глупост от рода на тази: ще повишат данъците върху някои дейности и ще очакват, че хората ще работят по старому, по предишния начин, сякаш са овце, скупчени за стрижене. През 1990 г. в САЩ Джордж Буш - баща драстично повиши данъците върху производството на яхти, самолети и бижута, изхождайки от презумпцията, че след като богатите си позволяват подобни "глезотии", то ще трябва да си плащат за това. Очакванията са били, че в резултат на данъчното увеличение приходите ще нараснат с 31 милиона долара. Резултатът обаче са само 16 милиона долара приходи и 24 милиона долара увеличение на помощите за безработица заради уволненията в обложените производства. Когато пациентът е болен, лекарят не му източва кръвта, нали?

НИКОЙ НЕ ХАРЧИ ЧУЖДИТЕ ПАРИ ТАКА ВНИМАТЕЛНО, КАКТО СВОИТЕ СОБСТВЕНИ.
(Nobody spends somebody else's money as carefully as he spends his own.)

Новината, че правителството е закупило тоалетни чинии за по 800 долара едната, винаги буди удивление. Колкото и да кръстосвате земята надлъж и шир едва, ли ще намерите някого, който с удоволствие да похарчи по този начин собствените си пари. Но такива харчове се правят, и то много често, от правителствата. Защо? Защото този, който харчи, пилее чужди пари. Милтън Фридмън разграничава четири начина за разходване на пари, според степента на зависимост между собственика на парите, този, който ги харчи, и този, който получава закупеното с тези средства. Изводът е, че никой не харчи чуждите пари толкова внимателно, както постъпва със своите.

ПРАВИТЕЛСТВОТО НЕ МОЖЕ ДА ДАДЕ НИКОМУ, АКО ПЪРВО НЕ ВЗЕМЕ ОТ ДРУГ, А АКО ЕДНО ПРАВИТЕЛСТВО Е ДОСТАТЪЧНО ГОЛЯМО, ЗА ДА ВИ ДАДЕ ВСИЧКО, ТО СЪЩЕВРЕМЕННО Е И ДОСТАТЪЧНО ГОЛЯМО, ЗА ДА ВИ ВЗЕМЕ ВСИЧКО.
(Government has nothing to give anybody except what it first takes from somebody, and a government that's big enough to give you everything you want is big enough to take away everything you've got.)

Не мислете, че това е радикално, идеологическо, антиправителствено изявление. Не, просто така стоят нещата. Някога Джордж Вашингтон е казал: "Правителството не е основание. То не е риторика. То е сила. Подобно на огъня, то може да бъде опасен слуга или страхлив господар". Със същото внушение е и репликата на Гручо към Харпо: "Той е честен, ама трябва да го наблюдаваш". Държавата на благоденствието, както я наричат, не е нищо друго освен да откраднеш от един, за да дадеш на друг. Някой беше казал, че наименованието идва от факта, че в държавата на благоденствието политиците ползват благата, за които плащат всички. Свободните и независими хора виждат в правителството не рог на изобилието, а защитник на техните свободи, те искат правителство, което да гарантира мира и да предоставя максимални възможности за всички.

СВОБОДАТА Е СЪЩЕСТВЕНОТО.
(Liberty makes all the difference in the world)

Свободата не е нито лукс, нито само една хубава идея. Тя е много повече от щастливо стечение на обстоятелствата или пък концепция, която да се защитава. Тя е първопричината, за да се случва всичко останало. Без нея животът би бил в най-добрия случай скучен. В най-лошия - просто няма да има живот. Обществената политика, която се отказва от свободата или не я закриля и заздравява, трябва да буди подозрение у бдителните умове. Те трябва да си зададат въпроса: "Какво ще получим в замяна, когато ни поискат да се откажем от някои свободи?". Спомнете си в тези случаи съвета на Бенджамин Франклин: "Този, който се отказва от свободата, за да получи временна сигурност, не заслужава нито свобода, нито сигурност".

------------------------
* Превода е от


събота, 28 юли 2007 г.

Закона за местни избори 2007

По-корумпиращ и педераски закон не съм виждал...
- няма задължително гласуване
- няма ограничение по образователен ценз
- няма ограничение при неплащане на данъци
- няма оседналост
- няма преференциално гласуване
- няма невалидни избори при по-малко гласували от 50%+1


Всичко е в полза на ДПС и дьонмета. Поне преференциалното гласуване да бяха оставили ... Оказа се че бизнес партиите са най-опасни за партийната олигархия.

Нощна Европа


Ако погледнем към крайбрежието на Италия, Испания, Франция и други държави от т.н. стара Европа разбираме какво ще стане и с нашето крайбрежие - голям черноморски мегаполис.

понеделник, 23 юли 2007 г.

Ниски ли са данъците в България?


Разпределение на 1000 лв., които работодател плаща за труда на Иван Иванов